Startují mládežnické soutěže!

Již tento víkend startují podzimní fotbalové soutěže a Gladiators u toho nebudou chybět! Do třetí sezóny vstupuje juniorský program, ve kterém nastoupí chlapci od 17ti do 19ti let a v premiéře se předvede nově založený tým dorostenců ve věku od 15ti do 17ti let. Pojďme si představit hlavní aktéry obou týmů, systém soutěží a odhadnout, jak daleko se mladí Glads mohou dostat.

New generation na svém vrcholu

Když před dvěma lety nastoupil tehdy nově založený kádr ke svému prvnímu zápasu 2. juniorské ligy proti ostravským Steelers, nikdo nečekal, že jejich sezóna nakonec skončí stříbrem. V této první generaci vyrostly osobnosti, kterým jen těsně uniklo loňské semifinále nejvyšší juniorské ligy. A právě tato skupina přibližně deseti hráčů má letos poslední šanci na úspěch v juniorské kategorii. O koho se jedná? Gladiátorský junior, který se na jaře zapsal do myslí fanoušků asi nejvíce, je David Calta. Tento hbitý WR skončil v top 10 skoro ve všech statistikách elitních českých WR a vysloužil si týmové ocenění ofenzivního MVP. Calta v juniorském kádru nastupoval jak je tomu u mladších hráčů běžné na dvou pozicích. Útok vedl z pozice quarterbacka a obranu jistil jako safety. Role v jeho posledním juniorském roce se ovšem v útoku změní. Na pozici QB se přesune zkušený WR Roman Málek a Calta bude nastupovat jako univerzál na pozicích RB a WR. Další zkušenou a především defenzivní dvojicí mladých Glads je DT Jan Prosr a LB Radek Klusoň. Oba i přes svůj mladý věk nastupovali ve všech seniorských zápasech v letošní sezóně a v juniorce předvedou své schopnosti i v útoku. Prosr povede ofenzivní linii z pozice centra, kde ho po stranách doplní Ondřej Musil a Tomáš Doležán (oba seniorští náhradníci) a Klusoň již tradičně bude prorážet obrany soupeřů z pozice RB. Poslední dvojicí jsou SF Radek Pokorný a LB Janusz Brzysko, kteří do rozjetého juniorského vlaku naskočili minulý rok. Oba nastoupí na svých tradičních pozicích. Právě Pokorný dokázal zaujmout ve svém premiérovém ročníku a následné seniorské preseason trenéry natolik, že si během seniorské sezóny vybojoval pozici startera a vyhrál týmové ocenění Nejlepší junior. Zkušenou desítku hráčů doplní podobný počet nováčků. I v trenérském staffu najdeme nováčky. Na pozici head coache nastoupí seniorský LB Jiří Brychta, kterému bude asistovat všem známý Ondřej Paulus. Mezi poziční trenéry se dostal OL Marek Antonů, WR Jakub Šťastný a juniorům známý Antonín Pavlas. „Máme velice kvalitní tým,“ popisuje Brychta. „Většina týmu má zkušenosti z první mužské ligy a ohrozit nás může pouze marodka nebo ztráta koncentrovanosti.“ „Kluci si po náročné Paddock lize chtějí užít trochu zábavy mezi sobě věkově  rovnými,“ doplňuje Paulus. „Sám jsem zvědav, jak dopadneme. Přípravy šli výborně, ale až zápasy ukáží, jak moc chtějí chlapi vyhrát.“ První juniorský zápas se odehraje 8.9. v Brně proti Sígrs, jehož odveta 21.9. bude zároveň první domácím utkáním v Jihlavě na umělce Na Stoupách. Glads půjde o každý zápas, protože pouze první ze skupiny postupuje do Junior bowlu 2019!

Nový tým, nová příležitost

Juniory letos na podzim doplní novinka – dorostenecký tým. Jak jsme již uvedli v úvodu, v této kategorii mohou soutěžit chlapci od 15ti do 17ti let a hraje se v 5s formě, tedy s pěti lidmi na hřišti (C, QB, 3x skill). Gladiators tento tým otevřeli kvůli velkému zájmu mladých hráčů a po náborech a přípravách činí celý kádr 15 hráčů, všichni „fotbalem nepolíbení“. Do pozice head coache se poprvé postavil sám předseda klubu Gladiators Martin Kulha a k úspěchu by mu měl pomoct především mladý talent Adam Emmer, který nastoupí na pozici QB. „Je to velký nezvyk budovat celý tým z úplných nováčků,“ zmiňuje Kulha. „Člověku tak dojde, kolik věcí dělá na seniorské úrovni úplně automaticky. Kluky to ale baví a je vidět, jak se každým týdnem zlepšují. Šanci určitě mají, ale bude potřeba maximální nasazení a především schopnost dělat dobře fotbalové základy.“ Dorost ke své premiéře nastoupí již tuto neděli 1.9. v Brně, kde se utká hned s dvojicí soupeřů – Brnem Sígrs a Ostravou Steelers.

Dny plné fotbalu

Juniorský i dorostenecký tým startuje na hřišti soupeřů, ale ve dvou termínech se potkají společně v Jihlavě na stadionu Na Stoupách, kdy prvně odehraje své zápasy dorost a k večeru se představí junioři. Právě na tyto fotbalové dny chceme pozvat všechny fanoušky Gladiators a představit jim naše mladé hvězdy. Jedná se o soboty 5. a 26.10. Neváhej a doraz podpořit nové generace Gladiators a užít si odpoledne netradičním způsobem. K dispozici bude komentátor, fanshop, občerstvení a další zábava!

#newgeneration #readytowin